Level 1 | Totalitní režim se nedá charakterizovat jen jednou větou. Těch vět musí být poněkud víc. My totiž mluvíme o určitých společných rysech totalitních států.
Výběr těchto společných rysů namátkou:
1)Totalitní stát je takovým státem, kde vládne absolutní neomezenou mocí 1 strana, či jeden panovník/vůdce. V praxi to pak znamená ono "Stát jsme my" (Ludvík XIV. , Francie)
2)Vedení totalitního státu zpravidla bývá zakotveno v ústavě státu
3)Totalitní stát je státem, kde hraje prim armáda, armáda slouží vedení státu, má především zastrašovací účinek a velmi často se stává, že armáda střílí do svých lidí. Policie takové vybavení nemá a případné armádní operaci není schopna čelit.
4)Totalitní stát je státem, kde má vedení státu naprostou většinu hlasů v parlamentu, tudíž se parlament stává, jak rádi říkají Francouzi, opravdickým maňáskovým divadlem.
5)Totalitní stát zaručuje na oko spravedlivou justici. Ve skutečnosti jsou rozsudky známé již před začátkem líčení a běda tomu soudci, který by vynesl jiný rozsudek, než který mu byl státem dán.
6) Totalitní stát nezaručuje všechna lidská práva - zvláště pak chybí vůle tolerovat, nebo je občanům takovéhoto státu dokonce odpíráno právo sdružovací a shromažďovací, právo na náboženství, právo na vzdělání, právo svobodného projevu.
7)Na základě bodu 6) vzniká, že totalitní stát si zakládá na persukuci a likvidaci náboženství, svobody vyjadřování, persekuci a likvidaci osob politicky či jinak nepohodlných totalitnímu režimu.
8)Totalitní stát, pokud v něm hraje převaha náboženské otázky, si tvoří vlastní náboženské ideologie, vlastní náboženské zákony odporují běžné logice člověka. Vzpomeňte na TALIBAN v Afgánistánu
9)Většina totalitních států bývá politicky levicově založená. Je to dáno tím, že k moci se tamní před stavitelé dostanou díky revoluci, puči, díky tomuto faktu se dá předpokládat těsnější vztahy s chudinou a střední vrstvou státu a politiku obrácenou k těmto lidem. Jedinec sám, pokud nemá za sebou dav, nezmůže nic.
10)Vybudování státní tajné bezpečnosti a konfidence občanů
11)Většina totalitních systémů má plánovanou ekonomiku. Největší výdaje se cpou většinou do armády a policie, protože s ní většinou totalitní systém žije a padá. |