Level 3 | Nechtěl bych se kohokoliv dotknout - troufám si říct, že v takovýchto cenových kategoriích bude cokoliv kompromisem. (vycházím z toho, že se touto oblastí živím). Cokoliv zvolíme, vždy tomu bude něco chybět, ať už z funkčního či dnes spíše kvalitativního hlediska.
V první řadě je napadnutelná myšlenka AIO (all in one). Je celkem známá věc, že komponentní sestavy dosahují vyšších kvalit, než "vše v jedné krabici". Stejně lze také uvažovat o integraci zesilovače do DVD přehrávače nebo ještě hůře subwooferu.
Takovýto systém je velmi samoúčelný a o své místo na slunci bojuje jen počtem funkcí a formátů vypsaných na čelní straně přístroje, přičemž se zvětšujícím se počtem těchto "bonusů" zákonitě musí klesat jejich kvalita. Velmi často se také stává, že nějaká "vyjmenovaná funkce" zaručuje správný chod všech variant této funkce (např DivX filmy nebo různé a/v vstupy/výstupy které často bývají aktivovány jen v nějakých divných režimech...)
Jedna věc je elektronika. Reprobedny jsou kapitola sama o sobě - zde ještě více platí, že čím více beden a čím větší bedny "nacpeme" do jisté ceny, tím více musíme šetřit na kvalitě.
------------
Moje rady tedy zní:
Chceš-li opravdu dodržet cenu a mít kompletní DK do 10k, přičemž "to jak to hraje" příliš neřešíš: JE TO V PODSTATĚ JEDNO. Snad směrodatným měřítkem by mohla být značka - jednotlivé výrobky z levných kategorií se dost liší v životnosti a celkově kvalitě provedení. Např panasonic, co zmínil wM by mohl být celkem použitelný.
Pokud ale se chceš ještě jednou zamyslet nad kvalitou reprodukce, ale jsi limitován tím, že "zrovna na to máš jen 10k" (nebo takněco), doporučuji jinou cestu:
postupný nákup, který zaručí použitelnost v každé fázi. To se nejčastěji realizuje tak, že koupíš pořadě:
-přehrávač DVD střední kvality (dá se poslouchat i z TV)
-zesilovač či AV receiver střední kvality + nějaké menší (regálové) repro, které nejdříve použiješ jako hlavní stereo a později (až budeš mít vše) je použiješ jako zadní. Takto docílíš podstatně lepšího zvuku, než přímo z TV, ale neodsekneš si tím cestu k pořádnému zvuku.
-další investicí budou trochu slušnější sloupové repro, dostatečně dimenzované na hudbu, tzn měly by relativně dobře zvládat celé frekvenční spektrum.
-poslední nutnou věcí je centr, tedy dialogový reprák.
-jako třešničku na dortu si můžeš dokoupit subwoofer. Mnozí se mylně domnívají, že subwoofer je jakousi nutností, což ovšem neplatí, pokud máme slušné sloupové reprobedny. Zde je subwoofer příjemným obohacením už tak celistvého zvuku, a ne jen "nepříjemnou dunivou krabicí, bez které to nehraje"
...
a pak začíná druhé kolo: postupné vylepšování. Ale to už je jiná pohádka. |