Level 1 | Podle mé zkušenosti exekuce na bankovním účtu probíhá tak, že banka nejprve peníze zablokuje a čeká na nabytí právní moci exekuce (15 dní ?). Mezi tím většinou dorazí dopis. Buď se podaří s věřitelem vykomunikovat stažení žaloby/exekuce nebo banka peníze pošle věřiteli. Tj. nemělo by se stát, že peníze odejdou ale nedorazí, protože je zabaví exekutor. Nemělo by být možné je odeslat.
Ale už se mi stalo, že na účtu v jedné bance byly peníze blokovány (exekucí), přesto mi byly (stejnou bankou) připsány, ale nemohla jsem je odeslat. Potom mi je banka zase strhla. Asi proto, že převod v rámci jedné banky proběhl okamžitě ale blokace v rámci denní uzávěrky. Nevím.
Dopis o exekuci může dorazit "se zeleným pruhem" a nevyzvednutý je po 10ti dnech považován za doručený. Takto může "nedorazit" když se ztratí doručenka.
V jedné právní firmě mě informovali, že na internetu jsou webové stránky jednotlivých soudů a na nich jsou "infodesky" kde lze hledat i dle RČ, ale musí se prohledat všechny soudy. Neměla jsem odvahu to zkoušet.
Finanční úřady mohou zasílat peníze dávkově tj. např. každé úterý. Když je ředitel informován, že peníze odešly, mohou být ještě v nějaké neautorizované dávce k zaplacení. Také může někdo zadat špatný účet ...
K exekuci stačí např. u FÚ uvést nesprávný variabilní symbol. Úhrada se připíše k jiné pohledávce a je to v haji.
V bance bych podala reklamaci. Asi bude něco stát. Lze také podat žalobu na neznámého pachatele u PČR, ale to se používá spíše pokud se splete účet. Banka nesmí sdělit kdo je pan/paní Omyl a on/ona to větinou nevrátí.
Držím palce s nákupem bytu.
Ch. |