Level 7 | Pratele,
zde je dulezite si uvedomit:
a) Na jakem trhu CEZ pusobi?
b) Kdo / co urcuje cenu energie?
c) Kdo je vlastnikem CEZu?
d) Jak se na ziskovosti firmy podili zdrazeni ci management firmy?
Kdyz si zodpovite tyto dotazy je pak vse logicke... ale ne vse uplne koser, ale pojdme poporade:
a) CEZ operuje v CR na oligopolnim trhu, navic je jasnym leaderem trhu (trh si u nas deli CEZ, EON, PRE). V CR by si CEZ mohl proste zvednou ceny klidne o 50 % - protoze jiny dododavatel tady defacto neni a v tomto ohledu muzeme hovorit dokonce o monopolnim postaveni - coz je samozrejme pro trh nezdrave, kdyz je takova firma vzdy "lakana" ke zdrazovani. Nicmene rok co rok cini vzrust cen energii kolem cca 10 - 20 % (za vsech vlad - jak za CSSD tak i za ODS). Na druhou strankku CEZ neoperuje pouze v CR a za hranicemi je ten trh daleko daleko tvrdsi a energie je vec, ktera bude jeste v budoucnu HODNE HYBAT bezpecnostni i ekonomickou stranku kazdeho statu! Proto se nesmime na CEZ divat pouze v meritku CR, ale cele EVROPY (zemi kde CEZ pusobi - jsou trhy, kde je majoritnim hracem!)
b) cena elektricke energie je urcovana dnes na tzv. energeticke burze - cili cenu z vetsi casti ovlada nabidka a poptavka, proste klasicky trh. A pokud CEZ muze prodat za tolik, co kdo koupi, tak je jasne, ze se podobnou cenu bude snazit uplatnovat defacto vsude. Zde je mozna na miste se ptat, zda je dobre ele. energii takto obchodovat ci regulovat? A to je spise otazka pro politiky. Nicmene historie uz zatim ukazala, ze ani prilisna statni regulace a vlastnictvi a ani extremen volny trh s touto komoditou neprineslo uplne vse dobre.
c) vlastnikem CEZu je ze 2/3 stat - a to je na veci ziskovosti asi nejpikatnejsi, vec ktera vsem proste zveda nekdy zaludek a casto hne zluci. Nekteri dokonce pravi, ze stat nas "zdanuje dvojnasobne" - nejdrive pri zdrazeni energie a pak jeste ze svych dani platime managery CEZu (a to nejsou male castky). Na druhou stranku je take nutne uvest, ze stat jako majoritni akcionar dostava ze zisku znacne dividendy, ktere uz nekolikrat byly pouzity a opet investovany do rozvoje naseho statu (pravda minule se z CEZu "zaplacl" dluh na duchodovem uctu statu...). Zde se ale ovsem stale musime ptat - jak moc je pro nas vyhodne aby stat byl majoritni vlastnik nebo ne? zda by soukromy vlastnik zvysoval ceny energii jinak a podobne... opet nelehke reseni pro politiky a strategy naseho maleho statu.
d) Tady bych rad zminil jak uspechy CEZu tak i neuspechy. Myslim si, ze pokud zvednete cenu energie o 10 - 15 %, ale zisk spolecnosti az o 40 % je na miste si zatleskat. Tohle navic CEZ dokaze v dobe prichazejici krize a myslim si, ze management dela svou praci dobre (ostatne je take tak motivovan). Take podotknu, ze CEZ se za posledni roky pomerne rozleza po Evrope a take v nekterych statech vyhral dulezita vyberova rizeni... Na druhou stranku ani CEZ neni vsemocny a dokonaly podnik. V docela dulezitych tendrech okolnich zemich (ukrajina, turecko, bulharsko) CEZ prohral a navic dnes celi nekolik jeho zamestnancu tresnimu obvineni z vydirani (a podobnych zastrasovacich praktik).
... tot ekonomicka stranka veci
... kazdopadne jsem stale obcan CR a musim rici, ze mam vzdy smisene pocity. Na jednu stranu je fajn, ze CEZ ma stale sidlo tady, ze je to uspesna ceska firma, ktera ze SVYCH DANI ZE ZISKU HODNE PRISPIVA do stantiho ropozctu (dividenty z akcii uz jsem take zminil)... Na druhou stranku me pekne stve, ze ackoli CEZ jede v tomhle rustu uz nekolik let za sebou, nedba na to, ze je majoritnim vlastnikem i obcan - ke kteremu se nechova az tak moc synovsky jako naopak, ze oskubava rok co rok zdrazovanim skoro kazdeho obcana teto republiky. Tady asi neni tak chyba na strane "nenazraneho CEZu" nebo managementu, jako spise na strane statu - cili tohle by meli spise resit politici a vysvetlovat to spolecne s CEZem nam prostym obcanum! |